Вишгородська районна рада
Офіційний веб-сайт
Понеділок
04 Грудня
Порядок узгодження розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин

Головне управління Держпродспоживслужби в Київській області нагадує виробникам насіння про необхідність дотримання Порядку узгодження розташування насіннєвих посівів затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 7 жовтня 2016 р. № 365.

Звертаємо вашу увагу, що не пізніше 1 березня 2023 року, суб’єктам насінництва та розсадництва необхідно подати до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області (08133, м. Вишневе, вул. Паркова, 34-А) план-схему розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних культур.

У разі надходження плану-схеми розташування насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин, при розміщенні яких будуть порушені норми просторової ізоляції, Держпродспоживслужбапротягом семи робочих днів з дати надходження відповідного плану-схеми повідомляє суб’єктів насінництва та розсадництва, що подали відповідні плани-схеми, який саме суб’єкт насінництва та розсадництва має право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин.

Суб’єкт насінництва та розсадництва, від якого план-схема надійшла першою, має право на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів.

Підставою для відмови в наданні переваги при розташуванні насіннєвих посівів перехреснозапильних рослин є відсутність суб’єкта насінництва та розсадництва у Державному реєстрі суб’єктів насінництва та розсадництва.

Згідно статті 13 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» суб’єкти насінництва та розсадництва мають право:

на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів сортів рослин (клонів, ліній, гібридів першого покоління) перехреснозапильних культур перед іншими товаровиробниками;
вимагати відшкодування завданих збитків від перехресного запилення посівів перехреснозапильних культур іншим сортом внаслідок порушення їхнього права на перевагу при розташуванні насіннєвих посівів, встановленого цим Законом;
звертатися до відповідних органів виконавчої влади або до суду в разі порушення прав, наданих їм цим Законом;

Також, відповідно до запланованого обсягу виробництва насіння та садивного матеріалу, суб’єкт насінництва та розсадництва узгоджує питання невисівання споріднених перехреснозапильних рослин таких як: гречки, тритикале, кукурудзи, жита, соняшнику, ріпаку, сорго, гірчиці, редьки олійної, суріпиці, рицини, рижію, маку олійного, льону-довгунця, бобів, вики озимої, люпину, багаторічних бобових, злакових трав, буркуну, суданської трави, могару тощо, з іншими суб’єктами господарювання, які використовують земельні ділянки, розташовані від насіннєвого посіву на відстані в межах норм просторової ізоляції.

За результатами узгодження може укладатися угода про невисівання споріднених перехреснозапильних рослин, а такожпро взаємні гарантії вчасного знищення падалиці культур, які є джерелом небажаного запилення на земельних ділянках в межах норм просторової ізоляції протягом вегетаційного періодувідповідного року.

При підготовці угоди про невисівання спорідненихперехреснозапильних культур необхідно прописати наступне:

вид сільськогосподарських культур, на запобігання перехресномузапиленню яких спрямована угода, та їх перелік;
місцезнаходження земельної ділянки (поля), на якихрозміщуються посіви споріднених перехреснозапильних культур;
норми просторової ізоляції при розташуванні насіннєвих посівівперехреснозапильних рослин;
строк дії угоди;
гарантії вчасного знищення падалиці культур, які є джереломнебажаного запилення на земельних ділянках в межах норм просторової ізоляції протягом вегетаційного періоду відповідногороку;
порядок та розмір компенсації збитків (прямої дійсної шкоди та упущеної вигоди) суб’єкту господарювання, який утримується відрозміщення у межах норм просторової ізоляції спорідненихсільськогосподарських культур.

Отже, враховуючи вище сказане, цей перелік дій необхідний для збереження сортових та посівних якостей насіння відзасмічення падалицею та перехресного запилення спорідненими культурами.

Інформує Відділ контролю в сфері насінництва, розсадництва та якості зерна управління фітосанітарної безпеки  ГУ Держпродспоживслужби в Київській області